MEET OUR TEAM

Our Senior Leadership Team

HEAD TEACHER C Coole
DEPUTY HEAD TEACHERS T Smith, J White
ASSISTANT HEAD TEACHERS A Daugherty, K Smith, R Withington
BURSAR S Shimmin

Our Pastoral Team

HEAD OF SIXTH FORM K Schofield
HEAD OF YEAR 11 A Watts
HEAD OF YEAR 10 T Dargan
HEAD OF YEAR 9 G Young
HEAD OF YEAR 8
R White
HEAD OF YEAR 7 J Cretney

Our Subject Teams

SUBJECT DEPARTMENTS TEAM YEAR GROUPS TAUGHT
ART Subject Leader: S Mason
Teaching Team: Z Footer, G Miller, G Newey
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
BUSINESS / ECONOMICS

Subject Leader: S Edwards

Teaching Team: L Bryson, J Chell, A Watts

10, 11, 12, 13
COMPUTING Subject Leader: J Hunter
Teaching Team: C Aldridge, L Cashen, J Cretney, J Hopkins, J Needle
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
CORE SKILLS Subject Leader: K Hunter
Teaching Team: A Clucas, S Mafinova, S Makins, S Mason
7,8
DRAMA Subject Leader: J Dowty
Teaching Team: C Maybury
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
ENGLISH Subject Leader: R North
Teaching Team: E Ainsworth, J Aldridge, H Cleverley, M Donaldson, E Gardner, S Mafinova, G Moss, Z Murray, L Steele, V Tomlinson, R Withington
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
GEOGRAPHY Subject Leader: J MacGregor
Teaching Team: N Winskill, B. Powell, C Coole
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
HISTORY Subject Leader: S Reid
Teaching Team: T Dargan, K Hunter, H Jackson, M Stringfield
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
HEALTH AND SOCIAL CARE Subject Leader: A McCusker
Teaching Team: S Aitken, G Newey, L Salway
10, 11, 12, 13
MATHEMATICS Subject Leader: A Lewis
Teaching Team: M Brannan, S Broadway, J Gonsalves, K Edmondson, J Munro, K Schofield, V Singer, A Thrussell, R White
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
MODERN FOREIGN LANGUAGES Subject Leader: S Geal-Wilkes
Teaching Team: E. Jiménez-Asencio Sheard, C Laporte, S Salamanca Trave, R Smith, K. Williams
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
MUSIC Subject Leader: C Temple
Teaching Team: J Griffiths
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
PHYSICAL EDUCATION Subject Leader: S Richardson
Teaching Team: S Breen, C Christian, S Clague, K Dyson, P Hennessy, M Kelly, S Makins, L Miller, J White
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
RELIGIOUS EDUCATION Subject Leader: F Malyan
Teaching Team: K Annesley, A Clucas, A Daugherty, L Parr
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
SCIENCE Subject Leader: N Dyson
Teaching Team: S Aitken, P Clements, J Craufurd, E Crellin, J Ramsay, L Salway, H Shipley, J Sinclair, T Thurley, K Smith, R Smith, G Young
Technicians: W Owens
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
SOCIAL SCIENCES Subject Leader: S Crisford
Teaching Team: B Graham, K McIntosh, L Sharpe
12, 13
TECHNOLOGY Subject Leader: N Clague
Teaching Team: N Barber, D Freegard, R Hay, J Merrick, G Newey, J Ricketts
Technicians: I Tuck
7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

Our Administration Support Team

UPPER SCHOOL OFFICE S Bridson, J Cretney, K Dobbin, D Gregg, M Kinvig, S McKernan
LOWER SCHOOL OFFICE G Knox, B Smith, A Thomson

Our Student Support Team

YEAR 7, 8 & 9 D Bell, D Birtles
YEAR 10 & 11 A Galka
YEAR 12 & 13 S Strickett

Our Progress Zone Team

SENCO T Scott

SEN TEACHER J Corlett
PRINCIPLE EDUCATION SUPPORT OFFICERS D Kearney, J Watney
SENIOR EDUCATION SUPPORT OFFICERS D Astin, R Clarkson, S Conwell, A Cowin, Y Craig, S Hickey, D James, E Ledger, J McKeefry, A Rivers, L Ryan, C Scarffe, Z Sharpe, P, Skillicorn
EDUCATIONAL SUPPORT OFFICERS J Adams, A Corlett, S Elkins, A Rayen, H Taylor

Our Site Management and Maintenance Team

UPPER SCHOOL K Stannard (Site Manager),
LOWER SCHOOL M Rea, N Kewley

Our Catering Team

CATERING MANAGER D Doyle
CATERING TEAM

More in the section Our Team: